2437/78
Et par franske kandelabre af delvist forgyldt og patineret bronze, stammer i form af dreng og pige, hver holdende to lysarme, stående på runde sokler prydede med kranse og perlestaf. 19. årh. H. 36. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder let slitage på patinering. Soklernes top og bund let forskudte.
Vurdering