1839/512
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Påfuglestolen”. Lænestol af ask med armlæn af teak. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Model JH 550. Formgivet 1947. Udført ca. 1960'erne hos snedkermester Johannes Hansen, stemplet.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1947.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, afbildet s. 14–17.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. september 2018
Vurdering
Hammerslag
23 bud