1808/1528
Kinesisk tripod røgelsekar af stentøj med blågrøn glasur, sekssidet korpus hvis sider fremstår med indridset dekoration i form af langtlivssymboler, ben modellerede med dyremaskaroner. Ming 1368–1644. H. 21 cm.
Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København.
Glasur med krakeleringer og slitage. Glasur mangler.
Varia, 22. februar 2018
Vurdering
Hammerslag