Alfred Märtens (f. Hyrup Skov 1888, d. Karup 1936)
Købt i februar 2008 af Blicheregnens Museum.
“Faawal Mari”. En ung pige skal ud og tjene. Sign. A. Märtens. Olie på lærred. 130×110.
Behov for let overfladerensning. Få, minimale krakeleringer samt mindre afskalninger. Mindre retoucheringer.
Malerier, 20. februar 2008
16 bud