1345/​853

Grete Jensen (f. 1906, d. 1935)

Stor gulvvase af keramik dekoreret med figurer og blomster i farver. Sign. GJ. Syberg keramik. H. 59. Diam. 35.

Fremstår med større udvendige revner som følge af brændingsfejl. Nogle ridser og mærker. Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 5. november 2013

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK