1345/853
Grete Jensen (f. 1906, d. 1935)
Stor gulvvase af keramik dekoreret med figurer og blomster i farver. Sign. GJ. Syberg keramik. H. 59. Diam. 35.
Fremstår med større udvendige revner som følge af brændingsfejl. Nogle ridser og mærker. Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 5. november 2013
Vurdering
Hammerslag