2027/​753

Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)

Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)

Pendel med skærme af børstet kobber. Udført hos Nordisk Solar Compagni, 1960'erne. Diam. 47.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Inderste skærm sidder ikke fast. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK