2027/753
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Pendel med skærme af børstet kobber. Udført hos Nordisk Solar Compagni, 1960'erne. Diam. 47.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Inderste skærm sidder ikke fast. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag