Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af patineret diskometal, base ciseleret med bladdekor. Stemplet monogram Just A. Dessin B58. H. ekskl. fatning 30. H. inkl. skærmholdere 50. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt nogle bemalede hak. Den ene med ustabil base samt slidt patinering på stamme. Den anden med reparation mellem stamme og base samt ved fatning. Vi garanterer ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. september 2021