Anna E. Munch (f. København 1876, d. 1960)
Høstarbejde. Sign. A.E.M 43. Olie på lærred. 66×90.
Anna E. Munch modtager maleriundervisning fra hun er 13 år, b.la. på det kongelige danske Kunstakademi. Hun er elev under malere som Jean Paul Laurens, Julius Paulsen og Joakim Skovgaard. Hendes motivverden bærer bræg heraf, da hun tidligt i sin karriere maler historiemalerier samt portrætter - og senere inspireres til at male religiøse motiver og freskomalerier. Anna E. Munch får sin debut på forårsudstillingen på 1898. Anna E. Munch er en af de kunstnere, der opnår stor succes i sin samtid ved blandt andet at uføre større udsmykningsopgaver rundt om i landet ofte i form af altertavler i kirker.
Behov for rensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Rammen har mindre afskalninger.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
12 bud