Semiantik Veramin løber, Persien. Klassisk gentagelsesmønster “Mina khani”. Knyttet på uldkæde. 20. årh.s begyndelse. 330×95.
Bemærk venligst: Intet eftersyn lørdag 9. oktober. please note: No preview saturday 9th october.
Begge ende biborter mangler. Senere overkastet kanter. Fremstår med mindre reparation. Enkelte mindre område bundslidt.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
15 bud