873/​117

Romersk fragment af marmor i form af løvepote formentlig fra et bordben. Romersk kejsertid, 1.-3. årh. e. Kr. H. 8 cm.

Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann, 1945–2017, og Jens Thygesen, 1945–2009. Jens Thygesen var auktionarius og direktør af “Kunsthallen”, et auktionshus i København grundlagt i 1926, i perioden 1984–2004. Erhvervet i 1970–1980erne.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK