2016/​853

Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)

Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)

“Kongeserien”. Et par bergere armstole af ahorn samt et cirkulært sofabord af bøg. Sider og ryg med flet, sædehynde betrukket med rødt skind. Udført hos Botium. Sofabord: H. 53. Diam. 100. (3)

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene stols bagben med revne, samme stol med let gabende samnlinger i ryg samt patineret sædehynde. Sofabord med slitage/krakkeleringer i lak.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK