Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Et par bergere armstole af ahorn samt et cirkulært sofabord af bøg. Sider og ryg med flet, sædehynde betrukket med rødt skind. Udført hos Botium. Sofabord: H. 53. Diam. 100. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene stols bagben med revne, samme stol med let gabende samnlinger i ryg samt patineret sædehynde. Sofabord med slitage/krakkeleringer i lak.
Moderne kunst og design, 14. april 2020