Grønlandsk fugleskindstæppe af sammensyede skind i gentagelsemønster. Bagsiden monteret med sækkelærred. Aasiaat/Egedesminde. Ca. 1930. 92×183.
Proveniens: Anne Marie Fuglsang-Damgaard. Præstefrue i Egedesminde 1931–1934. Gift med præst og senere seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945.
To områder med manglende fjer. Syninger gået op enkelte steder. Fremstår med alders- og brugsslitage.