2138/366
Søjleur af nøddetræ indlagt med marquetteri i form af blomster og bladværk, fritsvingende regulator pendul, forsølvet skive med krans af forgyldt bronze. Senere påført figur på toppen af bemalet keramik i form af liggende hest. Glasklokke med reparationer medfølger. 19. årh.s midte. H. 54. B. 25. D. 14.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag
32 bud