Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Diplomat”. Fritstående skrivebord af rio-palisander med fire skuffer og to udtræksplader i front. Model 953/55. Udført og mærket hos CADO. H. 71. L. 190. B. 95.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Falmet.
Moderne kunst og design, 19. maj 2015
17 bud