2142/​709

Dansk snedkermester

Overpolstret tre-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof, dybhæftet med keder. 1930–40'erne. L. 182.

Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Betræk med smuds, pletter og huller. Defekte knapper. Lugtgener.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK