2142/709
Dansk snedkermester
Overpolstret tre-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof, dybhæftet med keder. 1930–40'erne. L. 182.
Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Betræk med smuds, pletter og huller. Defekte knapper. Lugtgener.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag