Valdemar Engelhardt (f. 1860, d. 1915)
Rund vase af porcelæn, modelleret med smal munding. Dekoreret med grøn og hvid krystalglasur med gråblå elementer. Sign. monogram, K 114, indridset 873. Kgl. P. Unik. H. 37.
Proveniens: Knuthenborg Slot.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Sølv (Georg Jensen) & keramik, 2. december 2015