2447/​975

Folke Ohlsson

Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider, ryg og nakkepude betrukket med rødt uld. Model 4410. Formgivet 1957. Udført hos Fritz Hansen.

Litteratur: Mobilia 1957.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion
Kategori
Vur­dering

3.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.700 DKK  

11 bud

Tidspunkt Byder Bud
974362 2.700 DKK
99515 2.600 DKK
930428 (Autobud) 2.500 DKK
99515 2.500 DKK
930428 (Autobud) 2.400 DKK
99515 2.300 DKK
930428 2.200 DKK
974362 (Autobud) 2.100 DKK
930428 2.000 DKK
974362 1.550 DKK
99515 1.500 DKK