1927/622
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Cirkulært serveringsfad af sterlingsølv. Bort ciseleret med stiliseret mønster. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Dessin 30418. Vægt 880 g. H. 1,5. Diam. 34,3.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag
27 bud