2109/555
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af eg, betrukket med lilla mønstret møbelstof. 1940–50'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag