2109/​555

Dansk møbeldesign

Lænestol med ben af eg, betrukket med lilla mønstret møbelstof. 1940–50'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag