2022/508
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Fritstående overpolstret to-personers sofa med buet front og ben af bøg. Betrukket i sider, sæde og dybthæftet ryg med grå uld. Model BO 55. Formgivet 1946. Udført hos Bovirke. L. 130.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950. I annonce fra Bovirke.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. En manglende knap.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag