2022/​508

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Fritstående overpolstret to-personers sofa med buet front og ben af bøg. Betrukket i sider, sæde og dybthæftet ryg med grå uld. Model BO 55. Formgivet 1946. Udført hos Bovirke. L. 130.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950. I annonce fra Bovirke.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. En manglende knap.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK