2004/546
S. A. Andersen
Et par lænestole med knock-down stel af teak, ryg samt løs hynde betrukket med gråt møbelstof. Model 70. Udført og mærket med skilt hos Horsnæs Møbelfabrik. (2)
Litteratur: Mobilia nr. 93, april 1963 i annonce.
Knock-down system. Kan skilles ad uden brug af værktøj.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med overfladeridser og mærker. Den ene stol med mindre revne under tværsarg. Senere betræk og bundstof.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag