2004/​546

S. A. Andersen

Et par lænestole med knock-down stel af teak, ryg samt løs hynde betrukket med gråt møbelstof. Model 70. Udført og mærket med skilt hos Horsnæs Møbelfabrik. (2)

Litteratur: Mobilia nr. 93, april 1963 i annonce.

Knock-down system. Kan skilles ad uden brug af værktøj.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med overfladeridser og mærker. Den ene stol med mindre revne under tværsarg. Senere betræk og bundstof.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK