2049/​7046

Geledemaske, udskåret træ, hvidt og sort pigment, monteret på base af ølandsten og messing. H. 20, L. 33.

Proveniens: Ex. Hr. Andersson, Stockholm 1965. Ex. Berndt Helleberg Collection. Ex. Dansk privatsamling.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK