2049/7046
Geledemaske, udskåret træ, hvidt og sort pigment, monteret på base af ølandsten og messing. H. 20, L. 33.
Proveniens: Ex. Hr. Andersson, Stockholm 1965. Ex. Berndt Helleberg Collection. Ex. Dansk privatsamling.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag