Foto endnu ikke klar
884/​4

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i februar 2019.

“De tre Stænder, som paa Slotspladsen aflægge Troskabsed til Frederik III som Enevoldskonge.” 1824. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 25×20.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 319.

C. W. Eckersberg skriver i sin dagbog 11. februar 1824: “Afsendt Esquissen til Souverainitets Höÿtideligheden til Slotsbÿgningskomissionen med Begjæring om Forskud af 100 Specier i 4 Portioner”.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstillingen af C. W. Eckersbergs Malerier”, 1895 nr. 169.

Maleriet er skitse til et af de store billeder, som blev malet til Trongemakket på Christiansborg Slot med målene 309×249 cm. På skitsen ses de to prinser til venstre for kongeparret. Det vakte kritik for de fire prinsesser manglede! (se nedenfor).

Litteratur: Philip Weilbach, “Maleren Eckersbergs Levned og Værker”, 1872 s. 228 under “Historiske Malerier udførte fra 1817–1846”.

Emil Hannover, “Maleren C. W. Eckersberg”, 1898 s. 145. Tilblivelsen af udsmykningen omtales af den kongelige Historiograf, Hans Excellense, Geheimekonferensråd Malling, der udtalte (citat): “som Arveretten, der tilhyldedes Kongeslægten, gik ikke alene paa den mandlige, men ogsaa paa den kvindelige Linie”. Det færdige maleri medtager alle børn, både prinser og prinsesser med.

Proveniens: Landskabsmaleren I. P. Møller, dennes auktion 1855, senere solgt til xylograf Aagaard, senere videresolgt til fru Ingemann. Maleren Christen Dalsgaard (1872).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og bøger, 26. februar 2019

Vur­dering

75.000–125.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK