105/​159

Vilhelm Groth (f. København 1842, d. sst. 1899)

Parti fra Kongebroskoven med udsigt over Lillebælt og Middelfart, i baggrunden tårnet af Sankt Nicolai Kirke. Sign. Vilh. Groth, Middelfart Juni 1875. Olie på lærred. 82×63.

Udstillet: Charlottenborg, 1875 og 1876. Afbildet

Lærredet er dubleret. Flere større reparationer.

Ældre malerier, 24. januar 2006

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK