905/​53

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Romersk karneval. Unge kvinder tilbyder en ung mand en buket blomster. Usigneret. Olie på lærred. 85×67.

Marstrand var flere gange i Italien - første gang i 1836 og sidste gang i 1869. Han har udført flere karnevalsscener både i Rom og Venedig.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 647, 1998 nr. 121. Bruun Rasmussen auktion 671, 1999 nr. 223.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK