1823/893
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Charlottenborg”. Pendel med skærme af hvidt metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 65.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Ridser, mærker og smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 7. juni 2018
Vurdering
Hammerslag