“Luftstudie med anlagte Skibe”. Ca. 1845. Usigneret. Olie på lærred. 15×29.
Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 587.
Proveniens: Antageligt C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1854 under “Skizzer, ufuldendte Malerier og Anlæg”, nr. 147–153. Arvingerne efter kommandør, havnekaptajn W. Lüders (1898).
Malerier, 24. november 2015