1703/1595
Company School, kinesisk kunstner, 19. årh.
Fem marinestudier med bl.a. karpe og stør. Akvarel på kinesisk papir. 30×38 cm. (5)
Proveniens: Akvarellerne blev solgt ved Cesare Maccari i Rome, Piazza Sallustio, 4–9 April 1921, og nedarvet til Bargagli familien i Firenze, og derefter til Studio Bibliografico Vecchi Libri, Firenze, og endelig til en privat italiensk samling til i dag.
Alle i passe partout.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag