Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
Østerlars Rundkirke, Bornholm. Sign. OH juni 1935. Olie på lærred. 60×81
Udstillet: Oluf Høst Museet, Åbningsudstilling, Gudhjem, 1998, kat. nr. 14.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020