2446/533
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Biblioteksbord”. Spisebord af teak med endeklapper og gateleg stel. Udført og mærket hos Karl Andersson & Söner. H. 70. L. 70/183. B. 120.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser, mærker og stødmærker.
Vurdering