2142/813
Dansk snedkermester
Buet to-pers. sofa med ben af bøg. Sider, sæde og ryg betrukket med mønstret rødt møbelstof. Udført ca. 1940erne. L. 150.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud