Alexey Vasilievich Mestchersky , 19. årh.
Friedrich Eibner, 19. årh.
Partier fra Toledo og Sevilla. Det ene tryksigneret Prince Mestchersky. To litografier i farver. 45,5×34 og 50×37,5. U.r. (2).
Prins Mestchersky og den tyske kunstner Friedrich Eibner rejste i 1860–1861 rundt i Spanien og malede bymotiver. I 1867 udgav de “Vues d'Espagne” på forlaget Storch & Kramer indeholdende chromlitografier efter forlæg af deres fælles vandfarver.
Monteret med tape på passepartout.
Russisk tema, 12. juni 2017