N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)
To romerske krigere betragter en siddende mand, der omfavner et barn. Usigneret. Betegnet på bagsiden Professor N. Abildgaard px. Olie på lærred. 36×44.
Proveniens: Fransk privatsamling.
Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Mærker fra blændrammen tydelige på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
13 bud