1949/​8505

Carl Fabergé (, Skt. Petersborg 1898-1903)

Russisk Fabergé præsentations diamant- og emaljebroche af 14 kt. guld, rhombe-formet design, i midten den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn prydet med en rosensleben diamant på lys lilla translucent emalje på guillocheret grund, omkranset af stilieret bladkrans. Nål, evt. oprindeligt med mestermærker, mangler, men utvivlsomt Carl Fabergé i Skt. Petersborg. Stemplet på øsken for guardein Jacob Liapunov 1898–1903, lødighed 56, og endvidere indridset inventarnr., antagelig 6421. H. 2,4. L. 4,9.

Minimale ridser og mærker. Nål mangler.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK