1633/743
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
To-personers sofa af eg, sæde og ryg betrukket med hhv. grå og mintgrøn Hallingdal uld. Model ND 82. Designet 1952. Udført og stemplet hos Snedkergaarden. L. 139.
Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor.
Moderne kunst og design, 16. august 2016
Vurdering
Hammerslag