2015/743
Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
“Dobbeltriflet”. Bestikdele af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt 263 g. (7)
Bestående af: 4 store teskeer L. 14,5., 3 kagegafler L. 14,3.
Omfattende alders- og brugsslitage, ridser og mærker. Kagegaflers tænder med bøjede spidser og enkelte ujævnheder.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag