1927/1685
Kinesisk figur af porcelæn i form af en Luohan siddende med en chilong dekoreret i farver. Qing, ca. 1900. H. 43 cm.
Proveniens: Ingeniør, konsul Paul Müller, som i 1916 udsendtes til den Shenzhen, hvor han havde sit virke frem til 1933. Han blev gift i Kina 1. oktober 1916 med Rigmor Oluffa Dagmar Krabbe f. 24. januar 1892.
Talrige reparationer og revner. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 4. juli 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud