1703/​1686

21 Singleplader fra 1960'erne, primært udgivet i Danmark, bestående af THE BEATLES We Can Work It Out/Day Tripper, Paperback Writer/Rain, Penny Lane/Strawberry Fields Forever, All You Need Is Love/Baby You're A Rich Man, Hello Goodbye/I Am The Walrus, Lady Manonna/The Inner Light (Sverige), Hey Jude/Revolution. JOHN LENNON & ELTON JOHN, 28th November 1974, I Saw her standing there/Whatever gets you through the Night/Lucy in the Sky with Diamonds. PAUL McCARTNEY, No more lonely nights (Holland). ROLLING STONES, 19th Nervous Breakdown/As Tears Go By, Paint I Black/Long, Long While (Tysk). KINKS, Dead End Street/Big Black Smoke, Sonny Afternoon/I'm Not Like Everybody Else. HOLLIES, Bus Stop/ Don't run and Hide. THE SWINGING BLUE JEANS, Ol´Man Mose/It isn't there. MANFRED MAN, Semi-Detached Suburban Mr. James/Morning After The Party. BEE GEES, The Woman In You/Staying' Alive (Tysk, 1977). THE TREMELOES, Silence Is Golden/Let your Hair Hang Down. LITTLE RICHARD, Good Golly, Miss Molly/Long Tall Sally. PETULA CLARK, Downtown/Baby It's Me. Samt ANITA LINDBLOM, Sån't Är Live/Det Är Nå't Mysko. (21)

Etui-sleeve mindre alders- og brugsslitage, større rifter i “Lady Madonna” og “Downtown”.

Plader fremstår med alders- og brugsslitage. Større ridser på “Rain”, “Strawberry Fields Forever”, “I'm Not Like Everybody Else”, “Sån't Är Live/Det Är Nå't Mysko”

Varia, 19. januar 2017

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK