Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
“Prøven”. Parti fra en grønlandsk fjord med en inuit i en kajak. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 37×54.
Prøven eller Kangersuatsiaq er en grønlandsk bygd.
Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og antikviteter, 15. oktober 2012