2044/660
Georg Jensen, m.fl. (d. 1935)
Magnus L. Stephensen, m.fl. (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)
“Tuja”, m.m. Barsæt på træbræt med dele af rustfrit stål. Bestående af bl.a. en cocktailske, en istang, et målebæger, en citruskniv, en flaskeåbner m.m. Ståldele udført og stemplet hos Georg Jensen. Bræt: 39×22.
Let brugsslitage.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud