2120/​164

En samling porcelæn, dekorerede i farver og guld med landskaber, blomster, frugter m.m., bestående af otte par kopper, spølkum og kasserolle med stjerthank af drejet træ. Royal Copenhagen. 18.-19. årh. Spølkum H. 8. Diam. 14,5. (10)

Flere dele restaureret. Flere dele med kanthak. En kop med revne og reparation på hank. Kasserolle med gennemgående revne, reparation på lågknop, løs hank og flere kanthak. Spølkum med kanthak på kant og fodrand. Dele med slitage på guld og dekoration. Underkop med talrige jernpletter på undersiden. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag