2119/1047
Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
Daybed af teak, løs skumhynde betrukket med koksgråt uld, dybthæftet med knapper. Model 161. Designet 1957. Udført og stempet hos Bramin. H. 30. 195. B. 68.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk årg. 1957 nr. 10. Litteratur: Mobilia 1957. Mobilia 1959.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere skumhynde i god stand
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag