2024/729
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Tre-personers sofa betrukket med brunt skind, ben af valnød. Model 2209. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1972. L. 186.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag