1946/​441
Carl Milton Jensen: Drivende skyer ved Himmelbjergsøerne. Sign. C. Milton Jensen 1910. Olie på lærred. 77×123.

Be­skriv­el­se

Drivende skyer ved Himmelbjergsøerne. Sign. C. Milton Jensen 1910. Olie på lærred. 77×123.

Behov for rensning. Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ældre malerier

Kunstner

Carl Milton Jensen (f. Slagelse 1855, d. Højbjerg 1928)

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

2.000 kr.

2.000 kr.