2431/​811

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Par bordlamper af patineret diskometal, sekskantet stamme og fod støbt med stiliseret ornamentik i relief. Stemplet monogram, Just A., Disko Metal, dessin D 59. H. ekskl. skærmholder 37. (2)

Den ene lampe vipper, skæv stamme med revne på den nederste del. Den anden malet op på fodstykke. Fremstår med brugsslitage inklusiv større og mindre ridser og mærker, den ene med større slibning på øverste del af stammen. En skærmholder medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 30. juli 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

10 bud

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK