Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Ni sektioner af riopalisander bestående af tre skabe med låger og udtræksbakker i top, indvendig med hylde, seks vitrinesektioner med glaslåger og indbygget lys, heraf to med spejl, samt sokkel. H. 210. B. 261. D. 43. Skab H. 87. B. 87. D. 43. Vitrineskab H. 58. B. 87. D. 43. (10)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, hæfte 3–4, 33. årgang 1960, afb. s. 74–77.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Fem vitriner uden finér på sider. En vitrine med finér på side, denne med kraftige finérskader. To vitriner uden indbygget lys. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
10 bud