2004/102
Samling årsskeer og julebestik af delvist forgyldt sterlingsølv prydet med emalje. Udført hos Georg Jensen og A. Michelsen. Vægt ca. 768 gr. (17)
Bestående af: A. Michelsen, juleskeer: 1963, 1965. Par juleskeer og -gafler: 1969, 1971, 1975, 1977, 1978.
Georg Jensen årsskeer: 1975–1978, 1980.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Delvist stemplet “Lego”. Julegaffel 1977 let bøjet.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud