2004/​102 Samling årsskeer og julebestik af delvist forgyldt sterlingsølv prydet med emalje. Georg Jensen og A. Michelsen. (17)

Be­skriv­el­se

Samling årsskeer og julebestik af delvist forgyldt sterlingsølv prydet med emalje. Udført hos Georg Jensen og A. Michelsen. Vægt ca. 768 gr. (17)

Bestående af: A. Michelsen, juleskeer: 1963, 1965. Par juleskeer og -gafler: 1969, 1971, 1975, 1977, 1978.

Georg Jensen årsskeer: 1975–1978, 1980.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Delvist stemplet “Lego”. Julegaffel 1977 let bøjet.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

2.500 kr.

Hammerslag

2.200 kr.

10 bud

2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.100 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
(Autobud) 1.350 kr.
1.350 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.