1950/214
Tre bøhmiske opsatse med rødt glas, to med fod af sølv, samt sennepskrukke med sølvmontering. Tyskland, Danmark, 19. årh. H. 7,5–20 cm. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i base på mindre opsats, sennepskrukke og lille opsats med let skæv fod, den anden lille opsats med senere monteret stamme, afslag på glas.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag